Sposób, w jaki człowiek myśli, czuje, działa, decyduje o jego rozwoju, kondycji i zdrowiu.
Ciało, psychika i emocje tworzą jedność. Choroba jest zaburzeniem tej harmonii, zaś uzdrowienie przywróceniem utraconego porządku.
Współczesna medycyna uznaje relacje między emocjami a ciałem za fakt. Choroba nie jest ani wyłącznie sprawą ciała, ani wyłącznie sprawą ducha. Lęk, miłość czy złość to nie tylko uczucia, to także stany fizjologiczne organizmu wpływające na zdrowie równie mocno jak np. otyłość.
puzzlepngJuż 90 lat temu fizjolog Walter Cannon wykazał, że organizm człowieka w obliczu zagrożenia fizycznego lub psychicznego, prawdziwego lub urojonego, reaguje wzrostem ciśnienia, tętna i napięcia mięśni.
Pod wpływem stresu do krwi zostają uwolnione hormony (adrenalina, noradrenalina, kortyzol) oraz związki chemiczne, które w umiarkowanych ilościach są pomocne, ale w nadmiarze szkodzą, powodując rozmaite stany chorobowe. Substancje te są odpowiedzialne za wzrost ciśnienia krwi, zawały serca, rozwój cukrzycy, zakłócają działanie układu pokarmowego, pogłębiają dolegliwości związane z menopauzą i zaburzają płodność.
Specjaliści są dziś przekonani, że 60-90% wszystkich porad lekarskich wiąże się z zaburzeniami psychosomatycznymi, czyli takimi, które nie są spowodowane organicznymi przyczynami.
Co ciekawe, nasz organizm świetnie daje sobie radę z zagrożeniami wymagającymi szybkiej reakcji, zaś trudno mu działać w przypadku chronicznego obciążenia (np. kłopotów w pracy, nieporozumień w rodzinie).
Jak można temu zaradzić? Nasze ciało nie jest maszyną którą można po prostu zreperować wymieniając jakieś podzespoły. Ciało nie jest układem molekuł, jest procesem. Możemy świadomie ingerować w stan naszego ciała i w naszą psychikę.
Istnieje cała dziedzina zwana psychoneuroimmunologią, która bada te zależności, bada wpływ myśli i uczuć na układ odpornościowy. Badania naukowe dowodzą, że psychika ma zdolność leczenia organizmu. Nastawienie i oczekiwania chorego człowieka mogą bezpośrednio zmienić przebieg procesu chorobowego. Coraz więcej badań wykazuje też, że każde kojące przeżycie emocjonalne wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Czy możemy nauczyć się zdrowia? Tak. Obok diety i regularnych ćwiczeń fizycznych zalecane są wszystkie działania obniżające napięcie psychiczne i redukujące skutki długotrwałego stresu, takie jak joga, medytacja, modlitwa, ćwiczenia relaksacyjne i psychoterapia.

wg. H.Benson, J.Corlin, G.Cowley "Ciało i umysł"
Newseek X.2004